

Kuidas olla, kui hambaarsti hirmu eest ei aita keelitus ega enesesisendus? Kui emotsionaalsele seisundile lisanduvad ka kõrgevererõhktõbi, südame rütmihäired, paanika, liighigistamine, jalgade võpatus? Kui olete valmis isegi hammas kaotada, ainult et hambaarsti ust mitte üle astuda?
Te ei ole üksi! Hirmu hambaarsti eest tunneb iga kolmas patsient. Kaasaegne hambaravimine saab selle foobiaga hakkama. Magades ehk üldnarkoosi all hambaravimine on kogu maailmas tuntud.
Kellele ja millal protseduur sobib?
- ravi maht on liiga ajanõudlik
- keerulised hammaste, luukoe või igemete haigused ja kahjustused
- kohaliku tuimastuse ravimite talumatus
- psüühilised või neuroloogilised erivajadused, epilepsia
- tugev okserefleks
- suur hirm raviprotseduuri ees, mis võib paanikaga lõppeda
- pärishammaste viimistlust nõutav proteseerimine
Mida siis protsess ennast kujutab?
Eelnevalt on vajalik konsulteerida hambaarstiga. Paanikaks pole veel põhjusi, sest arst teeb vaid üldist ülevaatust, koostab raviplaani, mida kindlasti kooskõlastab teiega ja vastab tekkinud küsimustele. Siis jõuab teie raviplaan anestesioloogi juurde.
Võimalike vastunäidustuste vältimiseks palutakse teid eelnevalt läbida EKG protseduuri, võetakse vereproove, mõõdetakse saturatsiooni ehk vere hapnikusisaldust ning pulssi. Eriti tähtis on asjalik ja detailne anestesioloogi küsitlus, kuigi see võib teile tüütu tunda. Anestesioloog küsib tervisseisundi, haiguste, allergiate jne kohta.
Järgmiseks etapiks on narkoosi planeerimine ja raviprotseduuri kuupäeva valimine.
Üldnarkoosiks ettevalmistus:
- mitte süüa 6-7 tundi ja mitte juua 4 tundi enne protseduuri
- mitte tarvitada alkoholi miinimum 48 tundi enne protseduuri
- keelduge suitsetamisest või suitsetage mitte rohkem kui 2-3 sigaretti päevas
- juhul kui anestesioloog on soovitatud ravimite võtmist, tehke seda kokkulepitud raviplaani alusel
- protseduuri ajaks pange selga mugavad, soovitatavalt lühikese varrukaga rõivad, mis ei piirata liikumist. Vältige rihmade, vööga ja lukkudega rõivaid.
Protseduuri ajal on teiega hambaarst, anestesioloog, anestesioloog-õde ning hambaarsti assistent.
Patsient ärkab narkoosist umbes poole tunni jooksul ning siis saab ta koju minna. Kliinikusse tasuks kaasa kutsuda lähedalane inimene, kuna pärast üldnarkoosi ei tohi kindlasti autot juhtida, ühistranspordis võib ilmuda minestus.
Tähtis: ennem hambakliiniku külastamist pöörake tähelepanu kliiniku kodulehel olevale töölitsentsile. Lisaks hambaravile peaks selles mainitud olema ka anestesioloogia ja reanimatsiooni tegevusluba. Ärge riskige oma elu ja tervisega!